ראשי > פתרונות אנרגיה > יעדים חדשים לאנרגיה מתחדשת

יעדים חדשים לאנרגיה מתחדשת

בשעה טובה, אושרה אתמול בישיבת הממשלה התכנית של המשרד להגנת הסביבה להפחתת פליטות גזי החממה ונקבעו יעדים חדשים לאנרגיה מתחדשת והתייעלות אנרגטית.

ואלו עיקרי החלטת הממשלה:

ייקבע יעד לאומי להפחתת פליטות גזי חממה של 8.8 טון פליטת גזי חממה לנפש בשנת 2025 ושל 7.7 טון לפליטת גזי חממה לנפש בשנת 2030, שיושג ע"י:
א. צמצום צריכת החשמל בשיעור של לפחות 17% עד שנת 2030
ב. ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת בשיעור של 13% לפחות מסך כל צריכת החשמל בשנת 2025, ובשיעור של 17% לפחות מסך כל צריכת החשמל בשנת 2030
ג. צמצום הנסועה הפרטית בשיעור של 20% עד לשנת 2030

ואולי החשוב מכל – תכנית מפורטת למימוש היעדים תוגש לאישור הממשלה בתוך 45 ימים.

החלטת הממשלה מגיעה לאחר שבירושלים סוף-סוף נפל האסימון ומקבלי ההחלטות הבינו שמדינת ישראל היא אחת המדינות האחרונות שטרם קבעו יעדים לקראת ועידת פריז.

בסוף השנה תתקיים בפריז ועידת האקלים ה-21 בנסיון נוסף למצוא דרכים להתמודד עם מה שרבים רואים בו את האיום הגדול ביותר על העולם – ההתחממות הגלובלית. היעד העיקרי של הוועידה בפריז הוא התקדמות משמעותית להשגת הסכם להתמודדות עם שינויי האקלים. כל מדינה התחייבה להגיש יעדים מפורטים ,כולל תוכניות ביצוע, איך היא מתכוונת להפחית את פליטת גזי החממה שהם הגורם העיקרי לבעיה.

התוכנית המקורית להפחתת פליטות אושרה ע"י הממשלה בשנת 2010 בעקבות הצהרתו של הנשיא פרס בוועידת קופנהגן, אולם תוכנית זו הוקפאה משיקולים תקציביים.

יעדי ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת בישראל הם תעודת עניות לעומת מה שקורה בשאר העולם. בעוד שבארצנו שטופת השמש רק כ-2% מסך האנרגיה מגיעה ממקורות מתחדשים , בעולם מראים שאפשר גם אחרת.

בשנת 2013 מעל 18 מדינות ייצרו 10% ויותר מכלל ייצור החשמל השנתי מאנרגיות מתחדשות (שאינן הידרו-אלקטריות), ובכללן – אוסטרליה, אוסטריה, בלגיה, אל סלוודור, פינלנד, גרמניה, אירלנד, איטליה, קניה, ליטא, הולנד, פורטוגל, ספרד, שוודיה ובריטניה. מספר זה מעיד על מגמה עולמית משמעותית שכן רק שנה קודם לכן, ב – 2012 רק 8 מדינות ייצרו אחוז דומה של חשמל ממקורות מתחדשים.

אז נכון, הדרך עוד ארוכה אבל החלטת הממשלה היא בהחלט צעד משמעותי בכיוון הנכון.

תזכרו את ה-20.09.15 , בהסטוריה הקצרה של שוק האנרגיה הירוקה בישראל הוא בהחלט ציון דרך.

שיתוף באמצעות:
יצירת קשר
שינוי גודל גופנים